Sukukokous Kemijärvellä 30.-31.7.2022

Tervetuloa Kemijärvelle Einon klaanin maille! “MELLENIUS-MELAMIEHET Pöyliöjärven rantamilla.” Paikka: Lohen lomakeskus, https://www.lohenlomakeskus.fi/

Ohjelma

Lauantai 30.7.2022

10.30 Ilmoittautuminen, Pomppulinnan avaus
11.30 Päämiehen tervehdys ja viirin nosto
12.00–14.00 Lounas lomakylän ravintola Lohiportissa, esittelyt ja kahvi. Majoittuminen sitä mukaa kuin mökit vapaina
14.30–17.30 Retki Kemijärvelle ja sen ympäristöön
18.00–19.30 Päivällinen ravintola Lohiportissa
19.00 – Iltaohjelmaa ulkona
20.30 – Laulua, soittoa, Lohikota ja Lohiportti. Iltapalaa, lätyn ja makkaran paistoa yms.

Sunnuntai 31.7.2022

8.00–10.00 Aamiainen omissa mökeissä tai ravintolassa etukäteen tilattuna
9.30 Katiskoiden kokeminen (Kalamiehet Pena ja Jukka)
10.00 Lohiportin tiloissa: Suvun historiaan liittyvää ohjelmaa
10.30 Sukukokous Lohiportissa (Huom! Kokousaika muuttunut)
12.00 Lounas ja kahvit ravintola Lohiportissa (Huom! Lounasaika muuttunut)
14.00 Viirin lasku (Huom! Viirin laskuaika muuttunut)

Kustannukset ja sisältö

Osallistumismaksu 80 eur aikuiset, 40 eur lapset 4 -12 v., 20 eur alle 4 v. sisältäen kaikki ateriat (2 lounasta, päivällinen ja iltapala sekä alkoholittomat ruokajuomat) ja kiertoajelun. Sunnuntaina on mahdollista saada aamiainen lomakylän ravintolassa 11 eur, ilmoitettava majoitusvarauksen yhteydessä.

  1. VAIHE: Ilmoittautuminen sukutapaamiseen 30.6. mennessä seuran sähköpostiin mellenius.melamies@gmail.com tai kirjeitse sihteerille osoitteella Turkanheimontie 8 B 7, 90230 Oulu. Ilmoita osallistuvien henkilöiden nimet ja iät sekä mahdolliset ruoka-aineallergiat ja majoitutteko lomakylässä vai muualla. Osallistumismaksu maksetaan 30.6. mennessä seuran tilille FI45 5641 2520 0290 75 (BIC-koodi OKOYFIHH). Maksu etukäteen, koska pitopalvelu laskuttaa sukuseuraa ilmoittautuneiden määrän mukaan, tämän ajankohdan jälkeen tulee peruutuskuluja.
  2. VAIHE: Varaa majoitus. Majoittuminen Lohen lomakylässä, hinnasto ja mökkien esittely https://www.lohenlomakeskus.fi/ Majoitus varataan suoraan lomakylästä puhelimitse +358 40 5812007 tai sähköpostilla lohelanrantamokit@pp.inet.fi. Varaus on tehtävä 30.6. mennessä. Majoittuminen maksetaan suoraan lomakylälle.

Varattavana on yksi vauvan matkasänky, johon on tuotava oma patja ja petivaatteet.

Asuntovaunulla tai asuntoautolla tulevat voivat varata paikan naapurissa olevalta camping-alueelta https://www.visitkemijarvi.fi/fi/majoitus/camping_caravan/camping_kemijarvi/ .

On myös mahdollista majoittua hotellissa, yhteystiedot löydät Kemijärven matkailuinfon sivuilta https://www.visitkemijarvi.fi/fi/majoitus/hotellit/

Kemijärvelle saapuu juna etelästä klo 8.50 (InterCity 265), ja lähtee takaisin klo 19.15 (InterCity 274). Rovaniemen ja Kemijärven välillä on myös linja-autovuoroja. Tarvittaessa avustetaan kuljetuksissa aseman ja lomakylän välillä (matka asemalle 1,1 km, linja-autopysäkille ABC:llä 950 m).

Voit toki tulla paikalle jo aikaisemmin nauttimaan pohjoisen valosta ja järven hiekkarannasta ja tutustua Kemijärveen omin neuvoin, lomakylä on ihan keskustan kupeessa!

Tervetuloa!

Pentti Kokko, päämies                  Kirsti Derome, sihteeri

Sukuseuran hallitus kävi vuonna 2020 elokuun alussa tekemässä tutustumisreissun Kemijärvelle. Päämiehemme Pentti Kokon lisäksi ohjelmaa suunnittelivat Jukka Hakasalo, Kirsti Derome, Maarit Mellenius, Elina Melamies ja Salla Kuha.
Categories: Ajankohtaista